Tarihçe

Bloğumun adı HAYAL BAHÇELERİ çünkü çocukluğumun ilk yıllarından beri hayallerim hep bahçeler, bahçelerde yetişen ürünlerin dayanılmaz tatları ve bu bahçelerin olmazsa olmazı hayvanlar yani bunların bileşkesi olan çiftliklerdi.

Çocukluğum İstanbul’un çeşitli semtlerinde bir yerden bir yere taşınmakla geçti. Hatırladığım kadarı ile ki tamamını çok iyi hatırlıyorum ilk evimiz Fatih Çarşamba Draman’da Fal sokağındaki 6 numaralı küçücük bahçeli bir evdi. Bu evin 60metrekare kadar da bir bahçesi vardı. Bu evdeki küçücük bahçe bendeki bahçe ve hayvan merakının doğmasındaki en büyük nedenlerden biri idi sanırım. Bir diğer nedeni de şimdi Makedonya cumhuriyetindeki doğum yerim olan İştip ( Stip ) ve İşti’teki bağlar ve bahçeler ile ilgili, evde hasretle, anlatılan konuşmalar idi.

İstanbul da 1955 yılından 1963 yılına kadar sırasıyla, Draman, Fethiye, Kadırga, Langa, Fethiye ve Yeşilyurt ta olmak üzere altı eve taşındık ve bunlardan ilki hariç hiçbirinde bahçe yoktu. Üniversite yıllarında da Ankara’da beş ayrı yerde oturdum, hiç birinde bahçe yoktu. Bahçeler hep hayalimde kaldı.

1986 yılının 22 Nisanında ilk bahçemi ya da ilk gayrimenkulümü İstanbul Kemerburgaz’dan aldım VE HİÇBİR ZAMAN SATMAYACAĞIM DEDİĞİM BU BAHÇEYİ 1999 YILINDA Tekirdağ Muratlı da kurduğum fabrikanın kuruluşunda sermaye olması için sattım yani tam

Hayaller gerçekleştirilirken yeni hayaller kurma nedeni oldu,

2000 Yılında fabrikanın bahçesi ki yaklaşık 47 dönüm idi.  Bu alanda aşağıdaki fotoğraflarda görülen gelişim sağlandı.

 

 

Bu yaziya link Genel permalink.

8 Responses to Tarihçe

 1. çiftçibiben says:

  Ensar abi öncelikle internet günlüğün hayırlı olsun. İçinin çok yaralı bilgilerle dolu olacağına emin olduğum günlüğünün açılmasına inan çok sevindim. Emin olun sizin ve tüm UBYİ günlüklerinin en yakın takipçisi olacağım. Umarım bende sizin gibi hayallerimin peşinden gider ve onları gerçekleştirebilirim. Bu yaşta sizlerle tanışmak benim için çok büyük bir onur.
  Saygılarımla.
  Stajer Erdem.

  • admin says:

   Sevgili Erdem,

   Güzel dileklerin işçin teşekkür ederim.

   Boynuz kulağı geçer derdi rahmetli babam. Dolayısıylada senin hedefin vede hayallerin daha büyük olmalı diye düşünüyoruım.

   Sevgiyle kal

 2. meymun says:

  Gübre yayılınca, süper olmuş. Gerçi eski 48 dönümdeki gübre kalınlığı bunun 8-9 katıydı ve bu nedenle çevre tarlalara göre kot farkı oluşmuştu.
  Senin için saksı boyutunda olanı tanıtmakla başlamışsın. Diğerlerini aynı duruma getirdiğinde mi resimlerini ekyeceksin? Bunun için 10.000 koyun, 2000 keçi, 1000 inek alman gerek. Bir de bunların birikmesi ve yanma süresi için oldukça zamana ihtiyacın var.

  Bence arazi büyüklüğüne göre sıralama, yayınlayacağın ikinci tarlan Van Gölü manzaralı olsun. Reşo’nun da resmiyle birlikte.

 3. ömer says:

  Zaten ağaçlar net üyelerinin bildiği ensar ı hayal bahçeleri ile buluşturmak için attığın adımı ve kurduğun blog u kutlarım.

  Bu sene (2011) galiba UBYİ yılı olacak.

 4. Sevgili Ensar,
  Koyunları bilemem ama hemşehrilikten olacak Kamber ve Hırt’ a bayıldım. O kadar koyuna mutlaka Kangal lazımdı. Gözün arkada kalmaz artık.
  Sitede çok güzel olmuş, elinize sağlık. Umarım hayallerinde gerçekleşir. Sevgiler.

 5. ensar says:

  Hep birlikte başarmak zorundayız dostum

  Sevgiyle kal

 6. malicik says:

  agaçlar netten malicik(fenerbahçede otoparktan kompostları taşımanıza yardım etmiştim)çalışmalrınız çok güzel umarım daha güzel olur,agaçları taşımanız süper bir iş helal size.bu arada verdiğiniz enzim :) süperdi ellerinize sağlık.inşallah burhaniyedeki bizim araziyede başlama şansımız olur bilgilerinizden faydalanma fırsatını verdiğiniz için çok sağolasınız.iyi çalışmalar

 7. Halil Önen says:

  Ensar abim,

  hayal bahçelerinin gerçeğe uzantısındaki başarınız, aslında tanıştığınız ve hayatlarını etkilediğiniz kişiler ile, insanı neyin mutlu yaptığını ve hayatın anlamı için yüreğinin peşinden giden, farklılık yaratan birisiniz.

  Bilmek ve eyleme geçmek; siz her ikisini yapabilen yeteneğe sahipsiniz.

  Fark yaratmayı amaçlayan bu gelecek hayallerinizde sizlere başarılar diliyorum.

  Saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.