KEÇİLER

Hayatımızda keçiyle geç karşılaşmış olsak bile bir çoğumuz daha hayatınızın erken çağlarında çevremizdekilere yaptığınız ilk ya da ikinci karşı koymamızda damgayı yemişizdir.

“KEÇİ GİBİ İNATLAŞMA”

Ne gariptir ki insanoğluna yararlı olan bir sürü hayvan insanlar arasında kötülük yakıştırmasında kullanılır, can dostlarımız, köpek, at, eşek ve keçi bunların en başında gelenleridir.

Eşek KAFALI ! İt HERİF!

Diğer taraftan insana ne kadar yardımcı olduğu tartışılan bazı hayvanlarda insanlar için iyilik, güzellik yakıştırmasında kullanılır

Aslan oğlum, kaplan babam, tilki dostum ya da canavar kızım benim!

Ben oldum olası keçileri sevdim ama, TEKE lerin kokusundan da hiç hoşlanmadım. “Hani teke gibi kokuyor” denilmesini yadırgamayanlardanım.
Keçinin insanoğlunun evcilleştirdiği ilk hayvan olduğu öne sürülür.
Keçiler insanlara çok uzun zamanlardan beri süt, yağ, peynir ve et temin ederler. Tevratta adı geçen su ve şarap kaplarının keçi derisinden yapıldığı rivayet edilir.

Koyunun yünü gibi, keçinin kılı da giyim eşyası yapımında kullanılır ve çoğunlukla beyaz ve kıvırcık tiftiktir. Bu yünümsü kıllar, hayvanın boynunda 20 santim, vücudunda ise 16 santim uzunluğunda olabilmektedir.
Ünlü tiftik veya öbür adıyla moher, Ankara keçilerinden elde edilir. Türkler bu türün tekelini uzun zaman ellerinde bulundurmuş iseler de, Ankara Keçisi bugün Güney Afrika’da ve Avustralya’da da bolca üretilmekte ve kaliteli tiftik elde edilmektedir.
Keşmir keçisi de , bir zamanlar sadece Keşmir ovasının ve Himalaya silsilelerinin yerlisiydi. Bu keçinin tiftiğinden yapılan kazmir (kaşmir) adındaki ünlü dokuma ve şallar ta Roma zamanında meşhurdu.
Bugünkü kazmir İpliğinin pek azı Keşmir’den gelir, üstün kaliteli kaşmirler Çin’in, Moğolistan’ın ve Tibet’in mahsulüdür. Bu tiftik hayvanın postundan taranılarak çıkarılır.
Dişi olan erginlerine keçi, ergin erkeklere teke, 6 aylıktan küçük olanlarına oğlak 6 aylıktan 12 aylık yaşta olanlarına da çepiç adı verilen keçiler cinslerine göre aynı koyun ve ineklerde olduğu gibi et veya süt ya da her iki amaçlı olarak üretilebilir.
Ağırlıkları cinslerine göre 35 ile 120 kg arasında yükseklikleri de 65 ile 120 cm arasında değişir. Gebelik ve ömür değerleri koyunlarla aynı olup 150 +/- 5 gün ve 12- 13 yıldır. Ama bu yaşa kadar ulaşmadan en geç 6 ya da 7 yaşlarında kesilirler.
İNEK. KOYUN YA DA KEÇİ, YAŞLILIKTAN ÖLEMEYEN HAYVANLARDIR
Aynı koyunlar gibi keçilerde yere dökülen yemleri yemezler. Yedikleri konusunda aşırı titiz hayvanlardır.
Keçiler otladıkları meraların yenileştirilmesine ayakları ile bolca tohum gömmelerinden dolayı katkıda bulunurlar. Mera geliştirme projeleri için son derece faydalıdırlar.
Güneydoğu Asya ülkelerindeki düşük oranlı kalp hastalıklarının nedenlerinden biri de bölgede çok fazla oğlak eti tüketilmesidir. Söylenenlerin aksine oğlak eti kollestrol açısından tavuk etinden daha az kollestrol içermektedir.
Keçi sütü insan sütüne en yakın değerlere sahip olan sütlerden biridir. Allerjik bünyeli kişilerin korkusuzca tüketebilecekleri bir süt olup, çok kolay sindirilir. Doğal peynir üretiminin ve klasik dondurmanın olmazsa olmazıdır KEÇİ SÜTÜ.
Ülkemizde sayıları 5 milyoun üzerinde olan keçilerin büyük bir kısmı kıl keçisi olup,bunuların dışında kalanlar olarak , Saanen, Maltız, Halep, Honamlı ve Shami keçilerini de sayabiliriz.
Aşağıda fotoğrafarı verilen keçiler SAANEN keçileri olup ırk özellikleri:
Ağırlıkları, yetişkin erkeklerde 60 ile 120kg, dişilerde 40 70 kg arasında değişir.
Güçlü muntazam ve dengeli bir vücut yapısı vardır . Sakin huylu, süt verimi yüksek, yoğun şartlarda sürü yetiştirmesine uygun, düzgün bacaklı, uzun boyunlu, dik kulaklı, makine sağımına uygun meme yapısı olan bir keçidir. Renk genellikle beyaz ve şampanya rengidir.
Günlük süt verimi 3.5/5 litre arasında değişiklik göstermekte olup ortalama yağ % 3.3- 3.8 protein oranıda 3.04/3.08 arasındadır
Orijini Orta Avrupa’ daki Alplerdir.

Fransa’ dan İTHAL  DAMAT

Bu yaziya link Keçiler permalink.

4 Responses to KEÇİLER

 1. meymun says:

  Seni kıskananlar çok. İlk kez ben de kıskandım valla, koyun keçi vs.
  Ne zamandır maymun konusu açmanı bekledim ama nafile.
  Yok mu rhesus makağı resmi. Kanında Rh faktörü pozitif olan birilerinin resmini koysan gam yemeyeceğim.

  • ensar says:

   Sevgili Meymun,

   Bahçelerde yetiştirebileceğimiz her türlü canlı ile ilgiliyazıyı sen dahil tüm arkadaşlar bu sitede paylaşabilir.

 2. bayındırmevki says:

  Maşallah… Hepsi çok sağlıklı. Çitleri de demir profilden sağlam yapılmış. Çobanda başlarında. Keçileri kaçırmaya pek niyeti yok gibi.

  Şu ikizi garanti üçüzü belki keçinin oğlakları bana kısmet olur mu. Yoksa keçileri kaçırsam mı?

  • ensar says:

   Sevgili Bayındırmevki,

   Senin istediğin koyun keçi olsun. Korkarım damızlık koyunlar geldiğinde sen keçilerle ilgilenmiyeceksin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.